Phantom 4 Pro - létající kompakt

« zpět

Kdo by nechtěl vidět svět z ptačí perspektivy, kolikrát jsme viděli úžasné záběry krajin z výšky a nemusí to být zrovna exotika Islandu nebo delta Okawanga...i česká krajina nabízí spoustu grafických prvků a motivů, které jsou ale vidět jen z výšky a ve správný čas. S nástupem UAV - tedy bezpilotních letadel i do hobby sféry má kreativní fotograf k ruce další nástroj pro svou tvorbu.

 

Cena versus výkon aneb Phantom

Valná většina hobby koptér (4vrtulové stroje)  jsou vybaveny kamerkou, umožňující záznam videa a pořízení fotografií dokumentační kvality.  Synonymem pro tento druh výrobků se stala koptéra  Phantom (Phantom je značkou a výrobkem čínské společnosti Dà-Jiāng Innovations Science and Technology Co., Ltd,  obchodující pod názvem DJI, aktuálně leadera na trhu s civilními (hobby i profi) bezpilotními prostředky) díky geniálnímu řešení přenosu obrazu k operátorovi, kdy se z kamery, sloužící jak pro záznam videa tak i pořízení fotografií přenáší obraz na mobilní zařízení (telefon, tablet) operátora a ten ovládá koptéru i záznam metodou prvního pohledu - jakoby seděl v kokpitu. Hráčům počítačových simulátorů je zcela jasné, jak to vypadá :) a tato technologie - Lightbridge - zajistila DJI totální převahu na trhu s hobby UAV produkty.

Phantomy řady 3 ve verzích Professional a Advanced jsou velmi slušné stroje, vystupující letovými vlastnosti a obrazovým záznamem z hobby třídy a osobně bych je zařadil někam do semi-professional - tedy již zařízení poskytující skoro profesionální výstup. Standard je entry level této řady s odlišným způsobem ovládání a odlišným přenosem obrazu.

S Phantomem 3 ve verzi Advanced i Professional jsem létal přes rok. Stroje se liší hlavně použitou kamerkou (ekv.20mm, f2,8, fixfocus) pro záznam videa 4K versus 2,7K, ostatní parametry jsou totožné. Kvalita videa je hlavně za slušných světelných podmínek velmi dobře použitelná, verze Pro snímá 4K záznam s datovým tokem 60 Mbps což už je dostatečné i pro mnoho profesionálů. 

Letové vlastnosti, ovládání jak stroje tak kamerky, stabilita a výdrž, dosah, kvalita videa - se vším spokojenost. Bohužel, fotografický výstup bídný. Bídný z pohledu fotografa, ale bez obav vhodný na dokumentační snímky. Konstrukce kamerky s 12Mpix, 1/2.3” snímačem  a její umělohmotná optika prostě není schopna zajistit dostatečnou ostrost, rozlišení a míru šumu pro nějaké kreativnější použití. Hlavně šum a ostrost jsou problém, i na základní ISO 100 snímky šumí tak na úrovni 5 let starého kompaktu nebo fotomobilu. Ne že by s tím nešlo pracovat ale ta omezení jsou výrazná a na nějaké lokální úpravy stínů je možno rovnou zapomenout.

 

Jak fotografovat s Phantomem 3 Pro a Adv

Využít snímání do rawu (zde DNG formát), požívat manuální režim a histogram - proti šumu pomůže mírná přeexpozice. Ovládací aplikace DJI Go! umožňuje nastavení všech potřebných parametrů kamerky za letu a kromě jiných údajů zobrazuje i histogram. Mírná přeexpozice  je tedy snadno nastavitelná korekcí Ev do plusu, cca + 2/3 nebo v případě scény s velkým rozsahem jasů (sníh + hory, moře se sluncem, zapadající slunce s krajinou...) se vyplatí použít možnost sekvenčního snímání s posunem expozice - Phantom umí i EAV bracketing. 3 nebo 5 snímků s posunem po 1 EV stačí na následné složení v editoru. Korekce přeexpozice je díky DNG formátu snadná a potlačí mírně šum, což se následně hodí při úpravě ostrosti, protože optika je mizerná a snímky měkké. Navíc míra rozostření se mění kus od kusu, někdy je ostřejší střed, někdy okraje, podle toho, jak se optika usadila proti čipu, doostření v postprocesu je vždy nutné. 

 


    

385

Chomoutovské jezero za ranní podzimní inverze - šum je v tmavých oblastech jasně patrný. P3 Pro

386

Bouzov v protisvětle - rozptýlený kontrast, šum, mizerná optika - P3 Pro

387

Korektně exponovaný snímek, použitelný např. do časopisu, katalogu...P3 Pro

388

Korektně exponovaný, zmenšený a doostřený snímek, použitelný např. do časopisu, katalogu...P3 Adv


Jak dosáhnout nejlepších fotografických výsledků s P3 a za předpokladů, že ovládáte alespoň základy fotografování:

 • snímejte do rawu (DNG), na JPG zapomeňte
 • používejte manuální režim a histogram, vyhnete se přepalům, můžete zkusit i přechodový filtr, šroubovaný na  objektiv (pro srovnání kontrastů, typicky obloha x krajina)
 • při použití expoziční automatiky nutno klepnout na scéně na místo s nejvyšším jasem a ověřit údaj histogramu
 • používejte editory pro vyvolání rawu, pracujte s korekcí světel.. (Zoner, Lightroom, Photoshop, Capture
    One...)
 • používejte expoziční bracketing
 • experimentujte s mírnou přeexpozicí a následnou úpravou v editoru
 • při úpravách v editoru doostřujte lokálně, ne plošně
 • vyhněte se protisvětlu
 • využívejte optimálního času, 1/100 a kratší
 • nepoužívejte vyšší ISO než 100, kvalita výstupu jde enormně dolů a to i v oblasti dynamického rozsahu !
 • noční fotografie ano , ale jen velmi omezeně, jen v ideální čas kdy je obloha ještě barevná ale světla v ulicích už svítí, bezvětří - Phantom za bezvětří zvládne i 2 sec expozici a při použití sekvenčního snímání. Zde je šance, že jeden snímek z 10 bude ostrý.

 

Phantom 4 - evoluce pokračuje

Čtyřka přinesla mnoho zásadních vylepšení v konstrukci koptéry, letových vlastností a uživatelských možností hlavně v oblasti autonomního fungování a inteligentních letových režimů, zjevně se snahou o eliminaci chyb pilotáže a zvýšení bezpečnosti provozu.  

Kamera sice je na novém stabilizovaném závěsu, ale čip zůstává stejný. Vylepšena je elektronika a optika (skleněná). Snímky jsou ostřejší, kontrastnější,  video umí kromě 4K i FullHD v 100 / 120 sn/sec.  Redukce šumu je mírně lepší, objektiv ale zůstává původní (20mm ohnisko, fix focus, f2,8).

 

Jak P4 fotografuje? 

389

Cinque Terre, Itálie - ISO 100, ideální podmínky, snímek slušný

 

390

výřez ze středu předchozího snímku...ostrost již velmi slušná

 


Na testování jsem měl novou koptéru, zapůjčenou za malý poplatek od prodejce z Hlinska. Nevím, zda to byl problém tohoto jednoho stroje, ale tato P4ka se chovala poněkud nestabilně. V srovnání s P3 Pro reagoval se zpožděním a výkyvy a po cca 100 metrovém propadu k moři jsem raději testování ukončil, což mne následně mrzelo, protože Cinque Terre je krásný kout Itálie a nikomu jsem tam s koptérou nevadil.  

Následně jsem zjistil, že byla nalezena nějaká chyba v VPS ve spojitosti s letem nad vodní hladinou, což měl odstranit upgrade firmware, ale to už byla koptéra zpět u svých majitelů.

P4 za slušnou cenu je již použitelný stroj i na fotografování, mnohá z omezení P3 byla výrazně redukována, část vázaná ke snímači (ISO) však zůstává.

Detailní měření kamery Phantomu 4 lze nalézt na webu společnosti DxO Mark >>>ZDE. Zajímavostí je rozdíl mezi nastavenou a změřenou citlivostí ISO +  pokles dynamického rozsahu ve vazbě na vyšší ISO. Doporučení držet se nastavení ISO 100 trvá. 

 

Phantom 4 Professional - létající kompakt ?

Nový Phantom 4 Pro tentokrát přichází s novou kamerou na opět vylepšené platformě Phantomu 4. A zdá se, že tentokrát je to trefa do černého. Srovnání P4 a P4 Pro je možné nalézt třeba zde.

Kamera byla přestavěna pro použití 1-palcového 20-megapixelového CMOS snímače a je osazena  novým objektivem s ohniskem 24mm, mechanickou závěrkou 8 - 1/2000 s a clonou f2,8 do f 11. Mezi inteligentní letové režimy přibyl i mód "tripod" kdy se Phantom snaží o maximální stabilitu.

 

Jak P4 Pro fotografuje? 

S P4 Pro létám čtvrtý měsíc.  A musím konstatovat, že jsem velmi spokojen...1" snímač spolu se slušnou optikou odstranil poslední obrazová omezení, ISO je použitelné do hranice 800 téměř bez nutnosti následného odšumění, ISO 1600 je dostatečně použitelné pro noční snímky...

Optika, mechanická clona a autofokus systém produkuje ostré snímky a i protisvětlo zvládá slušně. Jen je třeba nezapomenout zaostřit poklepáním na ovladači v aplikaci DJO GO 4 na místo, které má být ostré, není to již fix focus objektiv. 

Clona odstraňuje potřebu ND filtrů pro dosažení času 1/50  pro natáčení, lehké přiclonění pomáhá ostrosti.

391

Trosky - příklad dynamického rozsahu kamery a kvality objektivu.  Snímek není složenina !  Dynamický rozsah by měl být okolo 12 EV, objektiv víceméně zvládá i protisvětlo.

392

Podvečerní snímky s následným postprocesem jsou již plně realizovatelné.

Ve vzduchu vydrží neskutečných 20 minut s 30% rezervou, 2 baterie = letový čas 40-45 minut (baterie 5870 mAh). Pro pořízení záznamu a fotografií na hobby úrovni stačí až nad hlavu. Pro profi účely by se ještě jedna nebo dvě baterie jistě hodily. A samozřejmě nabíječka do auta, ta už je v batohu.

Jak dosáhnout nejlepších výsledků s P4 Pro ?

 • snímejte do rawu (DNG), na JPG zapomeňte
 • pokud je aktivován AUTOFOCUS, je nutno ZAOSTŘIT klepnutím na obrazovce ovladače na bod, co má být zaostřen !
 • nenechávejte clonu na f2,8, ale mírně přicloňte f4 - 5,6 podle podmínek
 • využívejte optimálního času, 1/100 a kratší a používejte sekvenční snímání, následně vyberte nejlepší snímek.
 • občas autofocus špatně zaostří  (málo kontrastní scéna, málo světla) - pak je třeba ostřit na kontrastní hranu nebo přepnout do manual focus - volbu třeba aktivovat v menu DJI GO4  
 • pokud možno, nepoužívejte vyšší ISO než 100, kvalita výstupu jde dolů a to i v oblasti dynamického rozsahu,  šum je akceptovatelný do ISO 800
 • používejte expoziční režimy podle potřeby, manuál v protisvětle, automatiku jako standard 
 • používejte histogram, vyhnete se přepalům ! 
 • nebojte se protisvětla :)
 • ve světelně  komplikovaných scénách používejte AEB - expoziční bracketing a vyberte nejlepší výsledek   
 • používejte editory pro vyvolání rawu, pracujte s korekcí světel.. (Zoner, Lightroom, Photoshop, Capture
    One...)
 • při úpravách v editoru doostřujte lokálně, ne plošně
 • noční fotografie ano , do ISO 800 až 1600 s následným postprocesem, vhodný čas : obloha ještě barevná ale světla v ulicích už svítí, bezvětří - Phantom 4 Pro za bezvětří a v inteligentním módu "tripod" zvládne i 2-4 sec expozici, doporučuji použití sekvenčního snímání.   

 


Pár příkladů:

393

Hrad Bouzov v protisvětle , P4 Pro

394

Hrad Bouzov v posledních paprscích ... -12°C, bez problémů (baterie skladována v teple)

395

Trochu krajinné grafiky...Litovelské Pomoraví  

396

ISO 100, čas 3 sec.......nákupní centrum Šantovka, Olomouc

397

ISO 400, čas 1/10 sec ...nákupní centrum Šantovka, Olomouc

398

ISO 100; 1/100; f / 4,5 , zamrzlé Chomoutovské jezero

Phantom 4 Pro je už velmi slušným nástrojem i pro fotografování - zrcadlovce se samozřejmě nevyrovná, ale vzhledem k poměru cena x výkon, velikosti a možnostem přepravy i letadlem, videoschopnostem a inteligentním letovým režimům je PRO MNE asi nejvhodnější aktuální fotografickou koptérou all in one na trhu. 

Třeba v budoucnu skončím u Inspire 2 nebo u profi platformy s gimbalem a fullframe zrcadlovkou, kdo ví.   Fotografie vznikají v hlavě fotografa a jako nástroj k jejich realizaci mi P4P zatím stačí, hned tak jeho možnosti nevyčerpám. Důležité je umění vidět, představit si, jak by to či ono vypadalo ze vzduchu a ve správném světle a mít trochu štěstí na podmínky. Je to pro mne zcela nový svět a možnosti...

    

Příště bychom mohli probrat jak a co fotografovat, motivy, grafické prvky v krajině, kompozici, plasticitu a další ... těším se na na vaše názory a ať to lítá !

MecanNAŠI KLIENTI
VEOLIA ENERGIE, a.s. | Národní památkový ústav | UPOL | Olterm & TD Olomouc | Wellness & Spa Boutique Hotel Villa Memories | Realitní České Spořitelny / Finesa | Ateliér Polách & Bravenec| a další

webové stránky od r3d.cz